• BITCOIN
  47327,389
  % 0,85
 • ETHEREUM
  1039.75
  % 1,66
 • XRP
  1.74
  % 4,90
 • BITCOIN CASH
  1280.81,597
  % 1,24
 • LITECOIN
  320.94
  % 4,21
 • COSMOS
  16.97
  % 3,47
 • CARDANO
  0.228897
  % 1,99
 • TETHER
  5.86
  % -0,51

Zor tercih: Bitcoin mi, Dolar/TL mi?

Zor tercih: Bitcoin mi, Dolar/TL mi?

Bitcoin’in önderliğinde tüm kripto para piyasasında yaşanan sert kayıplar sonrası yatırımcıların, kripto paralara yatırım yapma hevesi her düşüş sonrası daha da artıyor. Elindeki sermayesini yatırıma yönlendirmek isteyen, yatırımlarına yeniden şekil vermek isteyen herkes kripto para konusundaki her gelişmeyi büyük bir dikkatle izliyor.

Bu durum sadece kripto para piyasası için geçerli değil! Yatırımcıların dikkatle izlediği yatırım enstrümanlarından birisi de dolar/TL kuru… 2018 yılının son bölümlerine doğru 7 TL seviyelerine kadar tırmanan fakat 2019 yılıyla birlikte gerilemeye başlayan dolar/TL için neredeyse 5 TL’nin altına ineceği dillendiriliyordu.

Fakat 31 Mart seçimleri sonrasında yaşanan siyasi gelişmeler, özellikle Türkiye ile Rusya arasındaki S-400 alışverişine ABD ve Avrupa ülkelerinin koymuş olduğu sert tavır dolar/TL üzerindeki baskıyı iyiden iyiye artırdı. Merkez Bankası’nın dolar/TL için yıl sonunda yapmış olduğu tahminler 5,90 seviyelerinde dolaşıyor. Ancak daha yılın yarısı geride kalmamışken dolar/TL kuru için 5,90 geçilmiş 6 TL’nin ise her an aşılması bekleniyor. Dolar/TL’nin 6 TL’nin üzerine çıkması sonrası yıl sonuna kadar net bir düşüşle sakin bir seyir izlemesi ve Merkez Bankası’nın hedeflediği sınırda kalması tüm yatırım çevreleri tarafından zor görünüyor.

Peki ya kripto para piyasası?

Kripto para piyasası için ise dolar/TL kurundakinden çok daha farklı dinamiklerden bahsetmek mümkün. Ekonomi dünyasından, dünyaca ünlü finans devlerinden birbiriyle taban tabana zıt açıklamalar gelmeye devam ediyor. Her şeyden öte dünyada para akışının patronlarından birisi olan IMF Başkanı Christine Lagarde’ın bile kripto paralar konusundaki açıklamaları bazen birbiriyle çelişebiliyor. Örneğin Nisan ayı başında Washington’daki IMF Bahar toplantılarında konuşan Lagarde, kripto paraların finansal sistemi sarstığını açıklamış ve bu sözler sonrası kripto para piyasalarında sert düşüşler izlenmişti. Lagarde yine aynı konuşmasında net bir dille kripto paraların net bir şekilde, güvenilir olmaları için hesap verebilir konumda olmaları gerektiği ifade etmişti.

Ancak aynı Lagarde, nisan ayının ortalarında CNBC’ye vermiş olduğu bir demecinde kripto paraların finansal bir devrim niteliğinde olduğunu söyledi ve finans dünyasında daha da etkin olabileceğini dile getirdi.

Kripto paralar konusunda sadece Lagarde’ın açıklamalarında değil, finans dünyasının tüm oyuncularının söylemlerinde bir kafa karışıklığı olduğu kesin.

Toparlamak gerekirse, kripto paralar için kısa ve orta vadede 1 milyon dolar olacağını iddia eden de var; yine aynı dönemde 1 doların altına ineceğini düşünen de… Peki neye göre, hangi dinamiklere göre… Daha bu sorular bile belirlenebilmiş değil! Dolar/TL kuru ise daha ölçümlenebilir, daha somut analiz yapılabilecek bir yatırım enstrümanı olmasına karşın, hem siyasi, hem ekonomik hem de konjonktürel olarak dolar/TL’nin de yönünü ve nereye kadar gidebileceğini kestirmek çok güç…