• BITCOIN
  47329,383
  % 0,42
 • ETHEREUM
  1040.41
  % 1,29
 • XRP
  1.75
  % 4,77
 • BITCOIN CASH
  1286.5,729
  % 0,90
 • LITECOIN
  318.98
  % 3,41
 • COSMOS
  16.95
  % 2,59
 • CARDANO
  0.22986
  % 1,77
 • TETHER
  5.87
  % -0,25

Yerli otomobille ilgili yeni açıklama

Yerli otomobille ilgili yeni açıklama

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) CEO’su Gürcan Karakaş yerli otomobille ilgili açıklamalarda bulundu.
Otomobilin küresel ortamda rekabet edebilecek şekilde düşündüklerini belirten Karakaş, Türkiye için Türkiye’nin hamuruyla yapmaya başladıklarını ve otomobilden daha fazlasını yapmak üzere yola çıktıklarını ifade etti.

Forum İstanbul 2019’da konuşan Karakaş, “Geleceğin Hikayesi; Yarının Hikayesi Bugünden Yazılır” temasıyla düzenlenen forumda sanayi devrimlerinin tarih boyunca toplumun derinliklerine kadar inen değişiklikleri tetiklediğini dile getirdi..

Teknolojik alanda çok önemli değişimlerden bahseden Karakaş, bu değişimlerin otomotiv sektörüne getirdiği unsurlara değindi; “İlk sanayi devrimiyle buhar makinasının icadıyla buharla çalışan otomobiller çıktı. İkinci sanayi devrinde özellikle otomasyonun devreye girmesiyle malum Ford’un T Model aracı ilk seri olarak üretilen araçtı ve daha sonra buhardan, kömürden, elektrik ve petrole dönüşü görüyoruz. Bununla birlikte içten yanmalı motorların artık otomobillerden uçaklara kadar yayıldığını görüyoruz. Daha sonra 3’üncü sanayi devriminde elektronikle beraber otomasyonun çok ciddi boyutlara ulaştığını ve özellikle otomotiv sektöründe de otomotivin tüm dünyaya yayılmasını sağladığını söyleyebiliriz.”

8 Kriter Belirlendi

Elektrikli otomobillerle birlikte, sektöre yeni bilgi ihtiyacı doğduğunu belirten Karakaş, elektrikli otomobillerle birlikte yeni bir dönemin ortaya çıkacağını söyledi.
Elektrikli otomobillerin ileride sektörde pastanın büyük payını alacağını belirten Karakaş, şimdiden yatırımın gerekliğini vurguladı. Türkiye’nin 50 yıldan beridir de klasik otomobilde tecrübe sahibi olduğunu düşündüğümüz zaman biz Türkiye’nin gençleriyle Türkiye’nin dinamiğiyle ve küresel anlamdaki yetkinliklerle ciddi bir değer yaratabiliyorsunuz. Biz 8 kriter belirledik. Dünyada otomobil üretmek isteyen, mobilite ekosistemi yaratmak ve oluşturmak isteyen birçok şirket var ama yapamıyorlar. Çünkü bu işin başarısı için gerekli 8 kriterin hepsini eş zamanlı uygulayamıyor veya aynı anda yerine getiremiyorlar. Başarı için ilk temel kriter bir fırsatın olması, doğru zamanda doğru yerde, doğru ekiple doğru yetkinlikte olmak, ki bu şartların hepsi bizde mevcut.

10’dan fazla odak grubunda 2000’den fazla kişiyle görüştüklerini söyleyen CEO, aracın Türk insanının beklentilerine göre şekilleneceğini söyledi. Karakaş, sözlerini “Yani biz Türkiye için Türkiye’nin hamuruyla, fikri ham maddesiyle ama küresel ortamda rekabet edebilecek bir otomobille başladık ve otomobilden fazlasını yapmak üzere yola çıktık. Ve farklılaşacağımız nokta da budur.” şeklinde tamamladı.