• BITCOIN
  47254,659
  % 0,86
 • ETHEREUM
  1037.08
  % 1,20
 • XRP
  1.75
  % 5,62
 • BITCOIN CASH
  1283.95,355
  % 0,90
 • LITECOIN
  316.73
  % 3,26
 • COSMOS
  16.84
  % 3,41
 • CARDANO
  0.229057
  % 2,14
 • TETHER
  5.87
  % -0,13

Türkiye imalat sektöründe yavaşlama sürüyor

Türkiye imalat sektöründe yavaşlama sürüyor

İstanbul Sanayi Odası (İSO), ekonomik büyümenin öncü göstergesi olan; Türkiye ve İstanbul İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) anketlerinin Nisan 2019 dönemi sonuçlarını yayımladı. Türkiye imalat PMI Nisan’da 46.8’e gerilerken İstanbul İmalat PMI aynı dönemde 46,3 oldu.

İmalat sanayi performansında en güvenilir referans kabul edilen İstanbul Sanayi Odası Türkiye ve İstanbul İmalat PMI, 2019 yılı Nisan ayı verilerini açıkladı. Türkiye imalat PMI’nın Nisan ayında gerilemesi Türk imalat sektörünün faaliyet koşullarında yavaşlamanın sürdüğünü gösterdi.

Mart ayında 47,2 olarak kaydedilen Türkiye İmalat PMI, Nisayn ayında 46,8 seviyesine geriledi. Eşik değer olarak 50,0’nin belirlendiği ölçüde 50,0 seviyesinin üzerinde ölçülen tüm rakamların sektörde iyileşmeye ifade edeceği belirtildi. Nisan ayında 50,0 seviyesinin üzerine çıkamayan Türkiye İmalat PMI’nin yavaşlama trendi on üçüncü ayı geride bıraktı. Ancak Türkiye İmalat PMI verileri Nisan ayında yavaşlama trendindeki ayların ortalamasına kıyasla ılımlı seyretti.

Üretimin yeni siparişlerdeki yetersizliğin yansıması olarak düşüş kaydetttiği açıklanırken Nisan ayında zorlu talep koşullarının devam etmesinin hem toplam yeni işlerde hem de ihracat siparişlerinde yavaşlayama yol açtığı kaydedildi.

İhracat siparişlerindeki yavaşlamanın toplam yeni siparişlerindekine kıyasla daha ılımlı gerçekleştiği görülürken üretimdeki yavaşlama devam ediyor. İmalatçılar istihdamı genel olarak aynı düzeyde sürdürüyor. Bazı firmaların yeni ürün geliştirmeye yönelik çalıştırmaları ve olumlu beklentileri devam ederken firmalar anket verilerindeki girdi maliyetlerinde yaşanan sert artışın nedeninin Türk lirasının dolar karşısındaki zayıflığına bağladı.

Nihai ürün fiyatları enflasyonunun son altı ayın en yüksek hızında gerçekleştiği açıklanırken yeni siparişlerdeki yavaşlığın yansıması olarak firmalar stok azaltmaya Nisan ayında da devam etti. Girdi talebinin alığına rağmen tedarikçilerin teslimat süreleri ödemelere ilişkin yaşanan zorlukların etkisiyle uzamaya devam etti.

İstanbul İmalat PMI verilerinde belirgin yavaşlama
İstanbul Sanayi Odası İstanbul İmalat PMI Mart ayında 46,6 olarak ölçülürken bu veri Nisan ayında 46,3 düzeyine geriledi. İstanbul imalat sektörünün faaliyet koşullarında belirgin yavaşlama görülürken sektördeki yavaşlama trendi dokuzuncu ayını geride bıraktı. Yurt dışından alınan siparişler hız keserken yeni siparişlerde ivme kaybı görüldüğü açıklandı.

Firmalar dokuz aydır süren yavaşlamanın kaynağında zorlu talep koşulları olduğunu düşünürken hız kaybının toplam yeni siparişlerindekine kıyasla daha ılımlı gerçekleştiği belirtildi. İstanbul firmalarının üretimi yeni siparişlerdeki yavaşlamanın yansıması olarak azaldı.