• BITCOIN
  47254,252
  % 0,86
 • ETHEREUM
  1037.08
  % 1,20
 • XRP
  1.75
  % 5,62
 • BITCOIN CASH
  1283.95,466
  % 0,90
 • LITECOIN
  316.73
  % 3,26
 • COSMOS
  16.84
  % 3,41
 • CARDANO
  0.229057
  % 2,14
 • TETHER
  5.87
  % -0,13

TEB anlaşmayı açıkladı! ING Portföy’ü satın alıyor

TEB anlaşmayı açıkladı! ING Portföy’ü satın alıyor

Türkiye’ye 2017 tarihinde giren ING Grubu, Oyak Grubundan aldığı banka hisselerinin tamamını, Türk Ekonomi Bankası (TEB) ve BNP Paribas Grubu ortaklığında faaliyetlerini sürdüren TEB Portföy Yönetimine satışı konusunda anlaştı.

Türk Ekonomi Bankası (TEB) ve BNP Paribas Grubu ortaklığıyla faaliyetlerini sürdüren TEB Portföy Yönetimi, ING Portföy Yönetimi hisselerinin tamamını satın almak üzere ING Bank ile anlaştı ve hisse devri izni için 9 Nisan 2019 tarihinde Sermaye Piyasası Kuruluna (SPK) başvurdu.

TEB’den konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre, ortaklık yapısındaki değişikliğe ilişkin gerekli izinler 25 Nisan 2019 tarihinde alındı. Hisse devir ve birleşme süreçleri devam ederken, sektördeki gücünü arttırmak isteyen TEB ayrıca ING Bank ile bir dağıtım anlaşması imzaladı. Bu anlaşmayla birlikte TEB hem müşteri ağını genişletmiş olacak hem de müşterilerine geniş bir ürün yelpazesi sunmuş olacak.

ING tarafından konuyla ilgili yapılan ilk açıklamalara göre, ING Portföy Yönetimi’nin faaliyetlerini başarıyla sürdürdüğü ancak portföy yönetimi işinin ING Grubu’nun global piyasada kendi gelecek planları arasında yer almadığı belirtildi. ING Grup yatırım fonları işine daha fazla odaklanarak, TEB Portföy Yönetimi ile yapılan anlaşma ile kendi müşterilerine değer yaratmaya ve Türkiye ekonomisine katkı sağlamaya devam edeceklerini ifade ettiler.

TEB Portföy Yönetimi Genel Müdürü Selim Yazıcı’nın konuya ilişkin açıklamaları ise şu şekilde oldu, “Halihazırda yerli ve yabancı yatırım fonları ve başta BNP Paribas Cardif Emeklilik’in kurucusu olduğu fonlar olmak üzere birçok BES ve OKS fonu yönetiyoruz. Satın alma sonrası yaratılacak sinerji ve iş birliği ile beraber 2019’un ilk çeyreğinde iki şirketin toplam 9 milyar TL olan ortalama varlık büyüklüğünün daha da artmasını bekliyoruz. TEB Portföy Yönetimi olarak Türk sermaye piyasalarının gelişiminde lokomotif kurum olmak için çalışıyoruz. Hedefimiz Türkiye’nin lider varlık yönetimi şirketlerinden biri olmak.”