• BITCOIN
  47097,414
  % 0,19
 • ETHEREUM
  1034.12
  % 1,09
 • XRP
  1.73
  % 4,37
 • BITCOIN CASH
  1275.32,546
  % 0,80
 • LITECOIN
  319.03
  % 3,49
 • COSMOS
  16.99
  % 3,16
 • CARDANO
  0.228179
  % 1,71
 • TETHER
  5.83
  % -0,97

New York Times: “İran yaptırımları ABD’yi savaşa itebilir”

New York Times: “İran yaptırımları ABD’yi savaşa itebilir”

Amerikan New York Times Gazetesi, Trump yönetiminin İran’a daha fazla yaptırım uygulamak istediğini yazarak bu uygulanabilecek yaptırımların ABD’yi savaşa sürükleyebileceğini yazdı.

Trump yönetiminin İran tutumuyla ilgili haber yapan New York Times, İran’a uygulanabilecek yaptırımlar ve olası etkilerini ele aldı. Haberde Amerika Birleşik Devletleri’nin savaşa sürüklenebileceği yazıldı.

Geçen yıl ABD Başkanı Donald Trump’ın, Lübnan Hizbullahı’na giden fonu kesmek için İran petrolüne yaptırım uygulamasından bahsedilen haberde Trump yönetiminin yaptırım sonrası Türkiye, Çin, Hindistan, Güney Kore ve Japonya gibi büyük alıcı ülkeleri muaf tutarak nabız yokladığı belirtildi. Haberde Trump’ın Tahran yönetiminin sessizliğinden güç aldığı vurgulanırken şimdi de ülkelere İran’dan petrol ticaretini durdurması için baskı uygulamaya başladığı açıklandı.

Trump yönetimi İran’ı kontrol altına almayı hedefliyor
ABD yönetiminin, Tahran’ı nükleer faaliyet konusunda katı bir şekilde kontrol altına almayı hedeflediklerinin yazıldığı makalede Trump yönetiminin İsrail ve müttefikleri adına İran’ı cezalandırmak istediğinin altını çizdi. Yaptırımların provoke edici olduğunun vurgulandığı makalede İran’a artarak sürdürülen yaptırımların Amerika için tehlikeli boyutlara geldiği belirtildi.

Tahran yönetimi seçimleri bekliyor
Yeni bir Orta Doğu savaşının gündeme getirildiği makalede Tahran yönetiminin Amerika’nın başkanlık seçimlerinin beklemeyi tercih edebileceği yazıldı. İran’ın yaptırımlara karşı Trump’ın tekrar seçilmeyeceğini umut ederek 18 ay boyunca bekleme sürecinde olduğunun altının çizildiği makalede Trump’ın tekrar seçilmesi durumunda İran’ın sert cevap verebileceği ihtimali üzerinde duruldu.

Karşılıklı çatışma durumunun muhtemel olduğunu açıklayan makalede Trump hükümetinin Tahran’a çok dar seçenekler sunmasının karşılıklı restleşmelerin ana kaynağı olduğunun altı çizildi. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD yönetiminin müzakerelere açık olduğunu söyleyerek Tahran’ın mevcut dış politikasından tamamen vazgeçmesini gerektiren bir düzine şart listesi sunuyor.