• BITCOIN
  47397,621
  % 0,87
 • ETHEREUM
  1040.61
  % 1,81
 • XRP
  1.74
  % 4,78
 • BITCOIN CASH
  1282.65,476
  % 1,39
 • LITECOIN
  321.33
  % 4,35
 • COSMOS
  16.94
  % 3,37
 • CARDANO
  0.228987
  % 2,04
 • TETHER
  5.87
  % -0,38

Kıdem tazminatı düzenlemesi için flaş açıklama

Kıdem tazminatı düzenlemesi için flaş açıklama

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu(TİSK) kıdem tazminatıyla ilgili yeni açıklamalarda bulundu. Yapılan yazılı açıklamada TİSK, her kesimin mutlu olacağı bir çözüm üretmek için çalışmalara devam ettiklerini belirtti.

TİSK kamuoyunun ve özellikle iş gücü piyasasının yakından takip ettiği kıdem tazminatıyla ilgili yazılı açıklama yayınladı. Yazılı açıklamada konfederasyonun çalışma barışının korunduğu bir ortam sağlamak için her türlü çalışmaya katkı sunmaya hazır olduğu belirtildi.

Konfederasyon açıklamasında; kıdem tazminatının iş sözleşmesinin belirli nedenlerden kaynaklı olarak feshi halinde, iş güvencesinin ve işsizlik sigortasının olmadığı dönemlerde işçinin içine düşeceği ekonomik zorluğu belirli bir süre için telafi etmeyi hedeflediklerini vurguladı.

1936 yılından bu yana işveren ve işçi tarafları arasında denge sağlayan kıdem tazminatının zaman içerisinde değişikliğe uğradığını ifade eden TİSK işverenin mali yükünün kıdem tazmina ödemesine işsizlik sigortası ve iş güvencesinin eklenmesiyle artış gösterdiğinin altını çizdi.

“Kıdem tazminatı yeniden düzenlenmeli”

İşverenlerin Türkiye’deki istihdam vergileri ve kıdem tazminatının yüksekliği ile özellikle ekonomik dalgalanma dönemlerinde ödeme zorluğu çektiğini açıklayan TİSK kıdem tazminatının sürdürülebilir olması için sürdürülebilir işletmelerin varlığının öncelikli koşul olduğunun altını çizdi. İş güvencesi, işsizlik sigortası ve kıdem tazminatının aynı amaca hizmet ettiğini belirten konfederasyon bu hizmetlerin yeniden düzenlenmesinin ve işveren maliyetlerinin hakkaniyete uygun bir düzeye indirilmesinin ülke ekonomisine güçlü katkı sağlayacağını ifade etti.

Sürdürülebilirliği güvence altına almak için işveren maliyetlerinin içinde yer alan kıdem tazminatının mali yükünün hafifletilmesi gerektiğini belirten konfederasyon bu hizmetle kıdem tazminatına daha fazla işçinin erişmesine imkan sağlanacağını vurguladı.TİSK açıklamasında, ülke ekonomisinin işletmelerin gücüyle doğru orantılı olduğunu vurgulayarak işletmelerin üzerindeki yüklerin azaltılarak rekabet gücünün artırılabileceğini ifade etti.