• BITCOIN
  47271,693
  % 0,89
 • ETHEREUM
  1037.69
  % 1,72
 • XRP
  1.74
  % 4,85
 • BITCOIN CASH
  1281.17,178
  % 0,82
 • LITECOIN
  316.34
  % 3,20
 • COSMOS
  16.73
  % 3,27
 • CARDANO
  0.228315
  % 1,99
 • TETHER
  5.88
  % -0,11

ING Economics: Fed’in faiz indirmesi için bir sebep görmüyoruz

ING Economics: Fed’in faiz indirmesi için bir sebep görmüyoruz

Dün gerçeleştirilen Amerikan Merkez Bankası (Fed) toplantısına dair rapor yayımlayan ING Economics raporda faiz indirimi için gerekçe görmediklerini belirtti.

ABD Başkanı Donald Trump’ın faiz indirimi isteğine rağmen Fed’den sürpriz bir hamle yapılmadığını açıklayan ING Economics FOMC’nin metinde ‘sabırlı’ olma isteğinin altını çizdiği belirtildi.

Fed’in 2019 boyunca istikrarlı para politikası sinyalini vermeye devam ettiğinin açıklandığı raporda finansal piyasaların Fed’den faiz indirmini fiyatlamayı sürdürdürünü vurgulandı.

ING Economics tarafından yapılan açıklamalarda yakın zamanda faiz indirimi yapılacağına dair bir sinyal olmadığını ifade edilirken büyüme ve istihdamdaki artış “sağlam” olarak değerlendirildi.

Mart ayı toplantısında ekonominin ‘sağlam duruştan yavaşladığı’ fikrinin ön plana çıktığını açıklayan ING Economics burada yukarı yönlü bir değişim olduğunu kaydetti. ING Economics Fed’in enflasyon beklentilerinin hafif değiştiğini bildirerek şu anki enflasyonun hedefin altında olduğunu açıkladı.

“Politika gevşemesi olarak algılanmamalı”
Bankaların Fed’de tuttuğu rezervler için teknik bir değişiklik yaparak ödenen faiz oranını yüzde 2.40’tan yüzde 2.35’e düşürdüğünü söyleyen ING Economics bu hamlenin politika gevşemesi olarak algılanmaması gerektiğini söyledi.

Fed’in yıl sonuna kadar faiz indirerek piyasaların düşük enflasyon ve büyüme yavaşlaması konusundaki endişelerine cevap vermesini beklediklerini açıklayan ING Economics firma olarak GSYH verilerinde yavaşlama görüleceği tahmininde bulundu.

Güçlü istihdam piyasasının ve sağlam güven endekslerinin mali teşviklerin azalan etkisini yardımcı olacaklarını düşündüklerini söyleyen ING Economics bu yıl yüzde 2.5 oranında büyüme beklediklerini açıkladı.

ING Economics büyümeyi destekleyen unsurların gelişan finansal koşullar, artan hisse senetleri, istikrarlı seyreden dolar ve düşük borçlanma maliyetleri olduğunu aktardı.

ING Economics enflasyon toparlanma konusunda da olumlu görüş bildirdi. Kurum finansal koşullarda iyileşme ve enflasyonda artış beklentisi içerisinde olduklarını söyleyerek Fed’in faiz indirmesi için pek fazla sebep görmediklerini belirtti.