• BITCOIN
  47127,587
  % -0,05
 • ETHEREUM
  1035.22
  % 0,87
 • XRP
  1.73
  % 3,98
 • BITCOIN CASH
  1274.87,541
  % 0,58
 • LITECOIN
  319.76
  % 3,59
 • COSMOS
  16.93
  % 2,84
 • CARDANO
  0.227929
  % 1,27
 • TETHER
  5.83
  % -1,18

Game of Thrones’tan 5 ekonomi dersi

Game of Thrones’tan 5 ekonomi dersi

Game of Thrones 8.sezonu ile ekranlara veda etmeye hazırlanırken, dizinin içinde ufak ama ekonomik anlamda bizlere yön verebilecek 5 unsuru sizler için sıraladık.

Her zaman Borçlarını Öde

“A Lannister always pays his depts.” Evet dizinin en ikonik olan cümlelerinden biri. Lannister ailesi her zaman her şartta borcunu öder. Peki biz her zaman borcumuzu ödüyor muyuz?

Borçlarını düzenli ödeyen kişilerin bankalardan kredi alma şansının her zaman daha fazla olduğunu, bankaların buna göre ödeme kolaylığı ya da kredi boyutlarında artış sağladığını hatırlatmakta fayda var.

 

Kral Gibi Harcamayın

Dizi içerisinde Kral Robert’ın meşhur demir tahtında oturarak yaptığı harcamaları hepimiz gözlemledik. Kısıtlama ve kontrolsüz harcamalar sonunda 6 milyon ejderha altını borç birikmişti.

Kendimiz için yine bu durum geçerli, eğer Kral Robert gibi harcamalarımızı kontrol etmezsek hazır olan nakitler çabuk tükenecek, bankadan alınan geri ödemeleri kredileri ödemekte zorlanacağız. Dengeli bir harcama yapmalıyız.

 

BANKALARIN ÖNEMİ

Eğer diziyi izliyorsanız Iron Bank of Braavos (Braavos’un Demir Bankası) hakkında bilgi sahibisinizdir. Karakterlerin savaşları için kredi başvurusunda bulunduğu ve borçlandıkları zaman zor günler yaşayacaklarını bildikleri Demir Banka, finans kurumlarının nefret edilseler de her türlü dünya için önemli olduklarının altını çiziyor.

 

En Kötüsüne Hazır Olun

“Winter is Coming” (Kış Geliyor)

Game of Thrones’un kötü karakteri Knight King’e (Gece Kralı) karşı her an hazırda olmak gerekiyor. Planlı olmak en iyi yöntem.

Gelecek kaygımızın olmaması için bu durumu göz ardı etmemeliyiz. Sağlık sigortaları, acil durum planlamaları, emeklilik için prim ödeme gibi durumlarımızı takip etmeli, bunlar hakkında bilgi sahibi olmalıyız.

Kısa Çözümler Yerine Kalıcı Çözümler

Theon Greyjoy işleri kısa yoldan halletmesi ile bilinen bir karakter. Dizide sonuçlarının neler doğurduğunu diziyi takip edenler iyi bilecektir. Mali durumumuzla ilgili işleri bu şekilde çözmek benzer sonuçlar yaratacaktır. Akıllı finansal stratejileri takip etmek için kendinizi disipline ederek, uzun vadede başarı şansı yakalayabilirsiniz.