• BITCOIN
  47081,128
  % 0,38
 • ETHEREUM
  1033.86
  % 1,37
 • XRP
  1.73
  % 4,85
 • BITCOIN CASH
  1274.19,514
  % 0,83
 • LITECOIN
  318.87
  % 3,56
 • COSMOS
  17.02
  % 4,18
 • CARDANO
  0.227761
  % 1,74
 • TETHER
  5.83
  % -0,96

Diyarbakır’da 5 bin 400 kişiye istihdam

Diyarbakır’da 5 bin 400 kişiye istihdam

Diyarbakır-Elazığ karayolunda 229 hektarlık alana kurulacak olan “Lojistik Köy” 5 bin 400 kişiye istihdam sağlayacak.

Diyarbakır valisi Hasan Bahri Güzeloğlu, otelde gerçekleştirilen görüşmelerde, Türkiye’nin önde gelen lojistik firma yönetici ve temsilcilerini ağırladı. Diyarbakırın kalkınmasın için yapılacak olan bu proje yeni dönemde kent ekonomisi kavramının ön plana çıkmasını sağlayacak.

Lojistik Köy tanıtım toplantısında konuşan Güzeloğlu, Diyarbakır, Türkiye’nin makro ölçekteki büyük hedef ve önceliklerinde de bölgesel ölçekte de tanımlayıcı bir şehridir, Diyarbakır Güneydoğu’nun uluslararası alana açılan dış ticaret kapısıdır dedi.

Güzeloğlu proje hakkında cümlelerini şöyle sürdürdü;

“Çevre illerin hepsini belirleyen, yönlendiren, ekonomik ve sosyal anlamda etkileyen bir ağırlık merkezidir. Hükümetimizin programında yer alan, dış ticaretin özellikle öne çıkması ve komşularla ticaretin yoğunlaşması sürecinde Diyarbakır, çok kritik bir role sahiptir. Lojistik Köy, bölgesel ölçekte Türkiye’nin, Orta Doğu, Asya ve dünyayla buluşmasını sağlayacak bir merkez olarak düşünülüyor. Bunu sağlayacak altyapımızın olduğunu biliyoruz.”

Projenin temelinde ulaşım ağının genişliğinden bahseden Güzeloğlu, “Lojistik Köy”ün hem sanayi, hem üretim alanları hem de ekonomiye katkısı olacağını belirtti.

Diyarbakır’ın yerel zenginliklerinden bahseden Güzeloğlu, elimizdeki bu zenginliğin doğru yönetildiği takdirde sadece Diyarbakır’da değil bölgede ve ülkede çok önemli kazanımlar elde edeceklerini vurguladı.

Toplantıya, Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Odabaşı, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya, Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Hasan Maral da katıldı.

Projenin Detayları

“Lojistik Köy” geniş bir ulaşım ağı üzerinde, 229 hektar alan üzerine kurulacak.
“Lojistik Köy”ün, ithal edilen ürün ve ham maddelerin, ihraç edilen ürünlerin, iç piyasaya gönderilecek her türlü malzemenin depolamasının, kara ve demir yolu taşımasının kolayca yapılabileceği, hizmet kalitesinin artacağı, maliyetlerin düşürüleceği bir merkez olması hedefleniyor.

İlk etapta 5 bin 400 kişiyle sınırlı olan istihdamın artması planlanıyor. Lojistik Köy üzerinde toplam 58 depo bulunacak ve konumunun Diyarbakır-Elazığ kara yolu Gözalan Mahallesi’nde olacağı belirtildi.