• BITCOIN
  47108,319
  % 0,34
 • ETHEREUM
  1035.12
  % 1,32
 • XRP
  1.73
  % 4,70
 • BITCOIN CASH
  1274.94,335
  % 0,69
 • LITECOIN
  318.9
  % 3,41
 • COSMOS
  17.09
  % 4,13
 • CARDANO
  0.228009
  % 1,66
 • TETHER
  5.84
  % -1,00

Bakan Pekcan: Ticaret diplomasisi önem kazandı

Bakan Pekcan: Ticaret diplomasisi önem kazandı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 30 Nisan tarihinde başlayacak 4. Ticaret Müşavirleri Konferansı’nda ticaretteki yeni yol haritasını ve hedef pazarlara yönelik stratejilerinin tartışılacağını belirtti.

Ticaret Müşavirleri Konferansı 30 Nisan-3 Mayıs tarihleri arasında Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan başkanlığında gerçekleşecek. Bakan Ruhsar Pekcan konferasın 4 gün süreceğini belirterek ticaretteki yeni yol haritası ve pazarlamaya yönelik stratejilerini bu konferansta masaya yatıracaklarını söyledi.

Ticaret müşavirlerinin daha etkin verimli ve görünür hale getirmeyi amaçladıklarını söyleyen Bakan Pekcan ticaret diplomasisini yeniden yapılandırdıklarını açıkladı. E-ticaret ve yeni teknolojilerin hız kazandığı bu dönemde dış ticaretin ve ticaret diplomasisinin önem kazandığını vurgulayan Pekcan dünyanın her bölgesinde görevde bulunan Bakanlığın müşavir ve ataşelerinin önemli rol oynadığının altını çizdi.

“Dış ticarete olumlu katkı sağlayacak”

Ticaret Bakanlığı’nın 96 ülkede 131 merkezde, toplam 166 kadro ile faaliyetlerine devam ettiğini açıklayan Bakan Pekcan 2011 yılından beri gerçekleştirilen “Ticaret Müşavirleri Konferansları”na sivil toplum kuruluşları, iş dünyası ve iş konseyi başkanlarının katılım göstereceklerine dikkat çekti. Programın dış ticarete olumlu katkı sağlayacağını ifade eden Pekcan programla iş dünyası temsilcilerinin talep, beklenti ve önerilerini ticaret müşavirleriyle paylaşma imkanı bulacağını söyledi.

Ruhsan Pekcan; 2009 yılından bu yana “Bölgesel Ticaret Müşavirleri Toplantıları” düzenleyen Ticaret Bakanlığı’nın merkez teşkilatı ile yurt dışı teşkilatının kendi arasındaki iletişiminin ve iş dünyasıyla iş birliğinin kuvvetlendirilmesini konferans ve toplantılarla sağlayacağını belirtti.

Dış temcilciliklerin yapısını güçlendirmeyi, iyileştirmeyi ve sistemin daha iyi çalışmasını hedeflediklerinin altını çizen Pekcan, Türk ürünlerinin yurt dışına tanıtımında müşavirlere önemli görevler düştüğünü söyledi.

Konferans programı kapsamında, Ticaret Bakanlığı bünyesindeki kurumsal konuların görüşülmesi ve bilgi akışının sağlanması amacıyla çeşitli bilgilendirme seminerlerinin düzenlenmesi planlanıyor. Anıtkabir ziyaretiyle başlanacak etkinlik dahilinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da aynı gün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde ticaret müşavirlerini ve ataşelerini kabul etmesi bekleniyor.