• BITCOIN
  47113,247
  % 0,28
 • ETHEREUM
  1035.78
  % 1,26
 • XRP
  1.73
  % 4,65
 • BITCOIN CASH
  1275.64,438
  % 0,78
 • LITECOIN
  319.52
  % 3,61
 • COSMOS
  16.97
  % 3,05
 • CARDANO
  0.22811
  % 1,46
 • TETHER
  5.83
  % -1,03

Altın fiyatları Çin verisi sonrası yükseldi

Altın fiyatları Çin verisi sonrası yükseldi

Çin’in resmi imalat sektörü verisinin Nisan ayında düşmesiyle altın fiyatları yükseldi ve üst üste üçüncü aya taşıdığı kaybını azalttı.

Çin imalat sektörü verilerinden sonra yükselen altın fiyatlarında artış görüldü. Singapur saati ile 12:34’te spot altın yüzde 0.3 yükselerek ons başına 1,283.52 dolara çıktı.

Risk iştahının güvenli liman niteliğindeki talebi ABD hisse senetlerinin rekor seviyeye yükselmesiyle azalıyor. Bu durum düşüş beklentisi ile açılan hedge fonlatının altında net kısa pozisyon sayısını Kasım’dan bu yana en yüksek seviyesine çıkarmasıyla yansıdı.

Yatırımcılar Fed toplantısını bekliyor
Metal’in üst üste üçüncü ayı da kayıpla geçmeye yönelmesiyle yatırımcılar Amerikan Merkez Bankası’nın (Fed) 1 Mayıs’ta sona erecek toplantısını beklemeye başladı. Toplantıda Fed’in faiz değiştirmesi beklenmiyor.

Altın fiyatlarının Çin ekonomik verisinin hisse senedi piyasalarında dalgalanma yarattığını söyleyen Kotak Securities analisti Madhavi Mehta, Çin Merkez Bankası’nın teşvilere devam edip etmeyeceğine dair tartışmayı yeniden gündeme getirmesinin altın fiyatlarını yükselttiğini söyledi. Amerikan Merkez Bankası’ndan pozitif destek gelmezse bu sürecin devam etmeyeceği tahmininde bulunan Madhavi Mehta, ABD ekonomisine ilişkin iyimserlik ve GYSH verilerinin güçlü çıkmasının Fed’in bu haftaki toplantısını etkileyeceğini belirtti.

Değerli metallerden spot gümüş üçüncü aya taşıdığı kaybını yüzde 0.3 yükselmeyle daraltırken, Platin yüzde 4 yükselerek bu ay yüzde 5.8 kazandırdı. Kıymetli metallerden biri olan Palladyum ise üst üste ikinci ayı da düşüşle geçirmeye yönelmiş durumda.

Piyasalarda izlenecek 3 önemli olay;

1-) Amerika Birleşik Devletleri’nde Cuma günü açıklanacak olan Nisan ayı tarım dışı istihdam verisi piyasalar tarafından bekleniyor. Verinin 187,000 artması bekleniyor.

2-) ABD’de Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi Mart ayında bir yılın en düşük seviyesine inerken, tüketici harcama verileri yükseldi. Bu durum, Fed’in faiz artırımlarında sabırlı duruşunu güçlendirdi.

3-) Bu hafta Beijing’de başlayacak ABD ile Çin arasındaki ticaret görüşmeleri piyasalar tarafından yakından takip edilecek.