• BITCOIN
  47103,336
  % 0,43
 • ETHEREUM
  1035.78
  % 1,52
 • XRP
  1.74
  % 5,13
 • BITCOIN CASH
  1276.99,417
  % 1,07
 • LITECOIN
  320.03
  % 3,81
 • COSMOS
  17.13
  % 4,58
 • CARDANO
  0.228578
  % 2,06
 • TETHER
  5.85
  % -0,73

500 milyar dolarlık vergi kaybı önlenecek

500 milyar dolarlık vergi kaybı önlenecek

Uluslararası ekonomi örgütlerinden biri olan Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma-Örgütü’nden yapılan açıklamaya göre Google, Apple, Facebook ve Amazon gibi internet devlerinin vergilendirilmesi 2020 yılının sonuna kadar yasal netliğe kavuşacak.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma-Örgütü (OECD) Genel Sekreteri Angel Gurria, “GAFA” olarak adlandırılan Google, Amazon, Facebook ve Apple gibi internet devlerinin yasal netliğe kavuşacaklarını açıkladı. Gelişmekte olan ülkelerin toplayamadıkları vergilerin toplanabilir olmasını sağlayacaklarını söyleyen Angel Gurria vergilendirmenin 2020’nin sonuna kadar netleşeceğini belirtti.

Bireysel vergi konusunda en büyük devrimin “küresel otomatik bilgi paylaşımı sistemi” ile yapıldığını söyleyen Angel Gurria bu bilgi paylaşım sistemiyle tüm dünyadaki Türk vatandaşlarının beyan edilen veya edilmeyen bütün hesaplarının bulunabileceğini vurguladı.

Matrah Aşındırma ve Kar Kaydırma (MAKA-BEPS Base Erosion and Profit Shifting) Eylem Planı ile çok uluslu şirketlerin, sınır ötesi işlemlerde vergi düzenlemelerini ihlal etmesinin önüne geçmeyi hedeflediklerini belirten Gurria bu eylem planının üzerinde çalışmaya devam ettiklerini açıkladı. Eylem planının son halinin, bu yıl Japonya’da düzenlenen G20 Zirvesi’nde tanıtılmasını beklediklerini söyleyen Gurria; uluslararası vergi düzenlemeleri konusunda Türkiye, Almanya, Fransa ve ABD gibi ülkelerin maliye bakanları başta olmak üzere bu sorunu OECD düzeyinde çözümlemeye çalıştıklarının altını çizdi.

500 milyar dolara varan vergi kaybı önlenecek

OECD’nin 2012 yılından beri üzerinde çalıştığı MAKA Eylem Planı vergi gelirlerinde yıllık bazda yaklaşık 500 milyar dolara varan kaybını önlemeyi amaçlıyor. OECD, dünyadaki yaklaşık 130 ülkenin, “Ekonominin Dijitalleşmesinin Yol Açtığı Mali Zorlukların Giderilmesine Dair Anlaşma” adı altında “dijital devlerin faaliyette bulundukları ve kar ettikleri yerlerde vergilendirilmesi” prensibi üzerinde anlaştıldığını duyurdu.

Uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde çok taraflı çözüm üretme mekanizması oluşturarak vergi mevzuatını tek bir çatı altında toplamayı hedefleyen MAKA Eylem Planı, çok uluslu şirketlerin adil olarak vergi yükünü paylaşmasını sağlamayı planlıyor.

Dijital ekonomi devlerinin, sadece merkez binalarının bulunduğu ülkelere vergi ödemesinde bulunması toplum tarafından büyük tepki topluyor. Büyük teknoloji devlerinden vergi alamayan hükümetlere kamuoyu tarafından baskı yapılıyor. Facebook ve Google gibi teknoloji firmalarının İrlanda gibi vergi oranları avantajlı ülkelere merkez binasını kurup düşük vergi ödemesi toplumsal tepkileri beraberinde getiriyor. Büyük firmaların vergi kaçırması Fransa’daki sarı yelekliler hareketi eylemlerinin de gündeminde olması kamuoyunun tepkisini ortaya koyuyor.

MAKA Eylem Planı tam olarak uygulamaya geçmeden Avrupa Birliği’nin vergi kaçırmakla suçlanan büyük teknoloji şirketlerinin dijital gelirlerine yüzde 3 vergi getirme planı da bulunuyor. Uluslararası geliri 750 milyon euro olan ve internetten satışı 50 milyon euroyu bulan şirketleri kapsayan bu vergi en az 115 şirketi kapsıyor.