• BITCOIN
  47380,445
  % 1,27
 • ETHEREUM
  1041.14
  % 2,11
 • XRP
  1.75
  % 5,66
 • BITCOIN CASH
  1287.83,569
  % 1,31
 • LITECOIN
  318.06
  % 3,68
 • COSMOS
  17.06
  % 4,57
 • CARDANO
  0.230278
  % 2,80
 • TETHER
  5.87
  % 0,07

09.10.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel DolarTL Analizleri

09.10.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel DolarTL Analizleri

10.25 itibariyle dolar ve diğer döviz kurları:

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – DolarTL Paritesi USDTRY Analizi
Dün beklediğimiz teknik düzeltmeyi gerçekleştirerek 5,7833 seviyesine kadar gerileyen USDTRY paritesi, jeopolitik risklerin varlığını koruması ve küresel risk algısındaki bozulma ile birlikte volatil seyrini sürdürdü. Kur 5,80 seviyesi altına inmesinin ardından Asya seansında 5,80 – 5,85 seviyeleri arasında seyretti. USDTRY paritesi, bu sabah saatlerinde 5,8430 seviyesinden işlem görüyor. ABD – Türkiye ilişkilerine yönelik olumsuz haber akışının devam ediyor olması ile birlikte TL varlıklarına yönelik negatif risk algısının da sürmekte olduğunu görüyoruz.

Bu noktada, dün sabah bültenimizde de belirtmiş olduğumuz üzere, USDTRY paritesinde 5,83 – 5,85 bandının önemli bir direnç bölgesi olduğunu görmekteyiz. Söz konusu bandı yakından takip ediyor olacağız, zira bu banın yukarı yönlü kırılması kurdaki yükselişi 5,90’lı seviyelere taşıyabilir.

Aksi durumda, kurun bu bandı aşamaması durumunda ise, teknik göstergelerin verdiği sinyaller çerçevesinde 5,73 seviyesine doğru bir geri çekilme hareketi oluşabilir. Kurun kısa vadede bu seviyeler arasında dalgalanmasını bekliyoruz. Dolayısı ile 5,83 – 5,85 bandını yakından takip edeceğiz. Bugün yurt içi piyasalarda önemli bir veri akışı bulunmuyor. Yurt dışında ise FOMC tutanakları takip edilecek.

Ahlatcı Yatırım – DolarTL, USD/TRY Paritesi Yorumu
Haftanın ikinci işlem gününde Türkiye’de zayıf veri akışı devam ederken gün içinde, ABD’de açıklanan Eylül ayı Üretici Fiyat Endeksi verisinin beklentilerin altında yüzde -0,3 olarak açıklanmasının kur üzerinde sınırlı etkileri görüldü. Türkiye tarafından Suriye’nin kuzeyine yapılması düşünülen operasyon gündemi devam ederken, ABD başkanı Trump’ın dün Türkiye’ye yönelik iyimser mesajlarından sonra piyasanın olumlu tepkileri ile Dolar’ın 5.80’in altını test ettiği gözlense de, kalıcı olamadığı izlendi. Gün sonunda, Türk Lirası’nda yaşanan kazanımlar ile 5,84-5,78 seviyeleri arasında hareket eden Dolar’ın Türk Lirası karşısındaki kayıplarını haftanın üçüncü işlem gününe taşıdığı görüldü.
Teknik olarak incelediğimizde, Dolar’ın 5,82 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. Gelebilecek satışlar ile birlikte kurdaki eğilimin aşağı yönlü hareketine devam etmesi durumunda ise 5,79, 5,76 ve 5,73 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli destek seviyeleridir. Gelebilecek olası alımlar ile kurdaki eğilimin yukarı yönlü hareketinde ise 5,86, 5,90 ve 5,94 direnç seviyeleri takip edilebilir.

Şeker Yatırım – Dolar Kuru USDTRY Yorumu
Fed Tutanakları Öncesi Powell’dan Açıklamalar
Hafta başı itibariyle Türkiye’nin Suriye sınırına düzenleyeceği askeri operasyon ile ilgili ABD Başkanı Trump’ın yaptığı açıklamalar Türk Lirası’ndaki oynaklığın tekrar artmasına sebep oldu. Jeopolitik risklerin artması ve Trump’ın söylemleriyle Dolar/TL kuru iki gündür 5.8445 direncini test etti. Kur dünü 5.8265 seviyesinden sonlandırdı. Ons altın 1509 üzerini görmesinin ardından 1505 sınırından kapanışını gerçekleştirdi. Satışların devam ettiği EURUSD paritesi ise 1.0955 noktasından dünü tamamladı. Yurt içi piyasalara baktığımızda; ABD Başkanı Trump’ın Suriye için sosyal medyadan paylaşmış olduğu açıklamaların ardından dün geri adım atarak “Türkiye ticareti ortağımız ve NATO müttefiğimiz.” demesi kurda kar satışlarına neden oldu. Diğer yandan F35 için Türkiye’nin parça ürettiğini belirten Trump Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 13 Kasım da ABD’ye gideceğini belirtti.

Öte yandan yaklaşan ABD-Çin ticaret görüşmeleri öncesinde, dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki gerilim tırmanmakta. Görüşmenin bugün başlaması ve yarın sonuçlanması beklenmekte. Bilindiği gibi geçtiğimiz gün Çin’deki Müslüman azınlığın insan haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle aralarında teknoloji devlerinin de bulunduğu sekiz şirketin kara listeye alınmasının ardından, konuyla ilişkili kişilere vize yasağı koyuldu. Tüm bu gelişmelerin dışında Fed Başkanı Powell dün Denver’da National Association for Business Economics’in konferansında yaptığı konuşmada ABD merkez bankasının para piyasalarında son dönemde görülen kargaşanın tekrar etmesini önlemeye yönelik çabalar dahilinde Hazine bonolarının alımlarına tekrar başlayacağını söylerken, diğer bir faiz indirimine gidilebileceğinin işaretini verdi. Yurt içi ve Avrupa kanadında veri akışının sakin olduğu bugünkü işlem gününde ABD’de iş imkanları ve personel değişim oranı ile akşam saatlerinde Fed Başkanı Powell’ın konuşmasının ardından 21:00’de FOMC toplantı tutanakları takip edilebilir

Jeopolitik risk unsurlarına dair gelen açıklamalarla volatilitenin arttığı kur son iki gündür 5.8445 direncinden geri çekilmekte. Teknik olarak bakıldığında 5.7850 üzerinde tutunduğu sürece kurda yukarı yönlü eğilimin devamı beklenebilir. Bu nedenle 5.8445 direncinin üzerinde 5.90-5.92 bölgesi izlenebilir. Olası aşağı yönlü fiyatlamalarda ise 5.7850 desteğinden sonra 5.70 noktası gündeme gelebilir.

Eda Karadağ, Araştırma Uzmanı – Dolar Kuru USDTRY Paritesi Yorumu
USDTL 5.84 çevresinde ısrarcı

ABD ile Türkiye arasındaki gelişmeler sürüyor. 13 Kasım ABD ve Türkiye liderleri biraraya gelecek. Dün ABD Başkanı D. Trump söylemlerinde biraz daha yumuşadı ancak net bir şekilde TL’de rahatlık oluştuğunu gözlemleyemiyoruz. Bugün içinde olası açıklamalara karşı dikkatli olunmasında fayda var. Bugünde Fed Başkanı Powell konuşması ve eylül ayında yapılan Fed toplantısının tutanakları takip edilecek.

Teknik Analiz: USDTL kurunda 5.84 çevresindeki seyirler sürüyor. Kur bu direnci aşmakta zorlanıyor. Dolayısıyla burası güçlü bir direnç konumunda izlenebilir. Bu direncin üzerine yerleşmesi durumunda kurda 5.90 direncine doğru tepki gözlemlenebilir. Buna karşın, bu ortamda kurda geri çekilmeler sınırlı kaldığı için 5.80 altında kalıcı bir görünüm oluşamıyor. Oluştuğu zaman kurda geri çekilmelerin biraz daha hız kazanmasını bekleyebiliriz.

Dirençler: 5.84 / 5.90 / 5.92
Destekler: 5.74 / 5.78 / 5.80